Nakliyat ve Lokma Arasındaki Bağ

Nakliyat ve Lokma Arasındaki Bağ

İzmir’de son zamanların en gözde meslekleri arasında hiç kuşkusuz inşaat sektöründen sonra lokma sektörü yer almaktadır. Malum ülkemizde inşaat sektörü son yıllarda büyük bir atılım yapmış ve bütün sektörleri sollayan bir gelişme kaydetmiştir.

Lokma sektörüde İzmir’de böylesine bir gelişme göstermektedir. Her ne kadar ikisinin ülke ekonomisine katkıları kıyaslanmaz ise de lokma firmalarındaki bu artış bize bu yazıyı zorunlu kılmıştır.

Her İki Sektörde Mufak Önemli

Aynı inşaat sektöründe olduğu gibi bu sektörede işin mutfağında yetişen insanlar olduğu kadar İzmir lokma üretiminden hiç anlamayan insanların da girişine şahit olmaktayız. İnşaat sektöründe işten anlamayan insanlar en büyük zararı kendilerine vermekte ya batmakta veya bu işi bırakmaktadırlar. Oysa lokma sektöründeki insanların verdiği zarar hem lokma tüketen insanlara hem de lokma dağıttıran insanlaradır.
Nakliyat ve Lokma Arasındaki BağAyrıca dolaylı yoldan da olsa İzmir lokmacı diye geçinen bu insanlar sektörede ciddi zararlar verebilmektedir. Çünkü bu insanların yapmış olduğu kalitesiz ve dandik üretimleri insanların kafasında olan lokmanın lezzet ile ilgili soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu yüzden de son zamanlarda hayır işlemek isteyen insanlar pilav dağıtımı ve helva dökümü gibi farklı alternatiflere yönelmeleri sıkça görülmeye başlanmıştır.

Her İKi Sektörde maneviyat Değerli

İşin biraz daha ayrıntısına girecek olursak sektöre dadanan bu insanlar yaptıkları işin manevi yönü hakkında da her hangi bir bilgiye sahip olmayıp tek dertleri kazanacakları paranın miktarını nasıl arttıracaklarıdır. Oysa lokma dökümünün çok eski bir geleneğin devamı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kökeni çok eskilere dayanan bu tatlı çeşidinden birisi olan İzmir saray lokma önemli bir anlam ve geleneği temsil etmektedir. Doğrudan Osmanlı sarayı ile bağlantılı olan bu tatlının sarayda ne için döküldüğünü, sultanın mutluluğunu halkı ile paylaşma isteğinin somut bir biçimi olduğunu dahi bilmezler.
Dediğimiz gibi tek dertleri İzmir lokma fiyatı konusunda olup başkada bir dertleri yoktur. Bu tür firmalara karşı uyanık olmanızda fayda vardır.