Evden Eve Nakliyat Sonrası Lokma

Evden Eve Nakliyat Sonrası Lokma

Biz evden eve nakliyat sonrasınd a denk geldiğimizde İzmir lokması yiyoruz ama bu lokmanın sahiden bir geçmişi ve değeri var.

İzmir lokma tatlısı artık sadece İzmir’de değil tüm ülkede yaygınlaşmaya başlamıştır. Başta Ankara, İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerimiz olmak üzere diğer illerimizde de İzmir’de uygulandığı şekilde bir lokma dökümü gerçekleşmektedir. İzmir lokmanın diğer yerlerde yapılan lokmadan en büyük farkı halka ücretsiz sunulmasıdır. Bu da zaten lokma geleneğinin özünü oluşturmaktadır. 

Evden Eve Nakliyat Sonrası Lokma Harika

Evi taşıdık ve sonrasınd alokma tatlısı dağıtan bir hayır servere denk gelirsek harik aoluyor.

Evden Eve Nakliyat Sonrası LokmaLokma tatlısı çok eski bir geleneğin bugüne kadar gelmiş somut bir halidir. Tatlıcıların ve pastacıların olmadığı zamanlarda insanlar evlerinde kendileri yapıp çevrelerine dağıtırlardı. Genelde ölen bir kişinin arkasından dağıtılan lokma tatlısı daha sonrasında yeni doğan aile bireylerini kutlamak için de dağıtıldığı görülmüştür.
Bu lezzetli tatlının Osmanlı saray mutfağının dikkatini çekmesi ise çok fazla zaman almamıştır. Kısa sürede sarayın vaz geçilmez bir tatlısı olmuş padişahların sadece doğum ve ölümlerde değil aynı zamanda önemli seferler dönüşünde de halka lokma dağıttırdığı gözlenmiştir. Osmanlı sarayında sadece şekilsel bir değişikliğe uğramış bu tatlının günümüzdeki ismi İzmir saray lokma tatlısıdır. Yuvarlak küre şeklindeki bu tatlının biraz daha küçük boyutunda üretilenine fındık lokma denmektedir.

Hayırsever Geleneği

Lokma bir hayırsever geleneğidir. Bu gelenek oldukça da yaygındır.

İzmir’de lokma dökümü işini yapan insanlara İzmir lokmacı denmektedir. İşleri sadece lokma dökmek olan bu insanların babadan oğula geçen bir mesleğin sürdürücüleridir. Her ne kadar son zamanlarda lokma dökümünü kolaylaştıran araç ve gereçlerdeki gelişmeyle birlikte sektöre işten hiç anlamayan insanların girmesi söz konusu olsa da bu firmaların henüz bir ağırlığı söz konusu değildir.
Bu çakma lokma firmalarının sektöre verdiği zarar ise İzmir lokma fiyatı konusunda görülmektedir. Özensiz, sağlıksız, lezzetsiz sunumlarını oldukça düşük rakamlarla sunarak halkın kafasının karışmasına neden olmaktadırlar. Günü kurtarmak mantığı ile hareket eden bu firmaların İzmir lokma sektöründe daimi bir yerleri bulunmamaktadır.

https://www.izmirevdeneve.com.tr/izmir-nakliyat-firmasi.html firmasına işlerinde başarılar ve yollarının açık olmasını dileriz.